Vítejte na našem e-shopu plném hraček pro děti

Vilac Moje první šachy

Barevné šachy pro nejmenší s dřevěnými figurkami zvířat. Lehce upoutají pozornost dětí a ty si tak snadněji osvojí princip hry. Figurky jsou uloženy v látkovém pytlíku. Balení obsahuje 32 dílků. Ilustrováno Ingelou P. Arrhenius.

 

890 Kč
Dostupnost: Skladem
Můžeme doručit do:
30.5.2024
Vilac Moje první šachy

Detailní popis produktu

Hlavní vlastnosti:

  • dřevěná herní deska i figurky
  • barevná hra stimuluje smysly dětí
  • design Ingelou P. Arrhenius

 

Dokumentace:

 

Návod hry Moje první šachy

Obsah hry:

    • herní plán
    • 16 černých a 16 bílých šachových figurek
    • bavlněný pytlík

 

Dva hráči, "černý" a "bílý" mají vedle svého krále 15 dalších figurek: dámu, 2 střelce, 2 jezdce, 2 věže a 8 pěšců.

 

Startovní pozice:

Na začátku hry se dílky rozestaví jako na obrázku č. 1, který naleznete v originálním návodu v balení.

Král vždy stojí na poli D, královna na poli E. Začíná bílý hráč, poté se hráči na tahu střídají po jednom tahu. Hráč se nikdy nemůže svého tahu vzdát. Žádným tahem se figurka nesmí přesunout na políčko, na kterém již stojí jiná figurka stejné barvy. Figurky se pohybují vždy na prázdná místa, výjimkou je jen braní soupeřovy figurky. V tomto případě hráč postaví svou figurku na místo vzaté figurky soupeře. Jezdec je jediná figurka, která může přeskakovat ostatní figurky.

Braní soupeřovy figurky spočívá v tom, že se tato figurka odstraní políčka a na stejné políčko se postaví figurka, která ji vzala.

Cílem hry je dát šach-mat králi oponenta.

Šach nastává, když nějakým tahem napadnete soupeřova krále, tzn. přesunete figurku tak, že by potenciálně příštím tahem mohla krále brát, tomuto se říká šach. Pokud taková situace nastane, je soupeř povinen hrát tak, aby tuto hrozbu odvrátil. Např. táhnout králem na políčko, které není napadeno nebo před krále postavit jinou figurku a tím odvrátit útok nebo napadající kámen sebrat.

Pokud neexistuje žádný tah, který by vyhovoval pravidlům, znamená to mat neboli šach-mat, tzn. konec hry a vítězství hráče, který dal mat. Podle pravidel se figurka krále nedá vzít, při šach-matu se proto pokládá ležmo na hrací desku.

 

Jak se pohybují jednotlivé dílky:

Hra je zajímavá tím, že se každá figurka pohybuje jinak.

 

Král

Může se pohybovat o jedno políčko do všech směrů, samozřejmě ne na políčka, která jsou ohrožována figurkami spoluhráče. Dva králové nikdy nemohou být na sousedních polích. Cílem hry je dát šach králi protihráče. Král nemůže být nikdy vzatý. Pokud některý hráč napadá oponentova krále, musí ho upozornit vyřknutím slova “šach”.

 

Dáma

Je nejsilnější figurkou, protože se může pohybovat do všech stran, o libovolný počet polí. Nesmí při tom ale přeskočit jinou figurku.

 

Jezdec

Jezdec se nepohybuje v přímce, jako ostatní figurky, ale z jednoho políčka na druhé, ve tvaru písmena L. Může přeskakovat vlastní i oponentovy figurky. Při pohybu se nejprve posune o dvě políčka dopředu, dozadu, doleva nebo doprava a poté o jedno políčko doleva, doprava, nahoru nebo dolů, aby tak okopíroval svým pohybem písmeno L. Nikdy však diagonálně. Viz obrázek v návodu.

 

Střelec

Pohybuje se a bere figurky v diagonálách. Může se pohybovat o kolik polí chce, ale při každém tahu jen v jednom směru. Nesmí přeskakovat figurky. Z pohybu po diagonálách vyplývá, že žádným tahem nelze změnit barvu políčka, na kterém střelec stojí.

 

Věž

Pohybuje se horizontálně a vertikálně v jakékoliv vzdálenosti. Ze svého políčka se může přesunout na takové, které je buď ve stejné řadě nebo stejném sloupci. Nesmí však přeskočit žádnou figurku, která by stála v cestě.

 

Pěšec

Pohybuje se o jedno políčko vpřed, kromě prvního tahu, kdy se může, pokud chce, posunout o dvě políčka vpřed. Pěšec se pohybuje pouze vertikálně, výjimkou je braní soupeřových figurek, tehdy se pohybuje diagonálně, jako střelec. Vždy však o jedno políčko. Jakmile se pěšec dostane na 8. políčko – soupeřovu základnu, musí se "proměnit" v jinou figurku, dle rozhodnutí hráče, a to v takovou figurku, která byla vzata soupeřem. Královna je nejlepší volbou, pokud již byla vzata.

 

 

Švédská umělkyně Ingela Peterson Arrhenius se narodila v roce 1967. Umění a design měly vždy místo v jejím životě a než začala její kariéra ilustrátorky, Ingela pracovala jako umělecká vedoucí ve Stockholmu. Poté studovala reklamní a grafický design na umělecké škole také ve Stockholmu. V roce 1992 začala podnikat jako ilustrátorka na volné noze a pracovala mezinárodně napříč reklamou, designem, nakladatelstvím… V minulosti vytvářela tiskové vzory pro tkaniny, tapety, papírnictví, také pracovala na obalech, produktovém designu, bytových doplňcích a hračkách. Její plakáty a designové hračky najdete po celém světě. Má vášeň pro retro styl, což je jasně vidět na jejich dílech a také v jejím nadšení pro typografii a barvy. Nyní žije ve Stockholmu s manželem a 2 syny.

 

 

 

Výrobce Vilac se může pyšnit úzkou spoluprací s agenturou ADEME, francouzskou vládní organizací zabývající se širokou paletou činností vedoucích k ochraně životního prostředí. Historie této agentury sahá až do 70. let, do období ropné krize. Aktivně spolupracuje s politiky, veřejnými organizacemi, soukromou sférou i občany. Stojí za doporučeními, návrhy technických, metodických i finančních postupů, studiemi a osvětovými kampaněmi. Díky svému dlouholetému působení je ADEME uznávána jako důvěryhodná třetí strana poskytující záruky usilování o udržitelnou budoucnost. Zakoupením produktu výrobce spolupracujícího s touto agenturou může zákazník dát najevo svou vůli zachovávat životní prostředí prostřednictvím přísně posuzovaných postupů a klíčových inovací v celém procesu jeho utváření.

 

 

Již více než 100 let plní společnost VILAC dětem sny. Francouzská značka VILAC jako vlajková loď francouzského průmyslu pro výrobu dřevěných hraček sídlí hluboko v srdci pohoří Jura, obklopena horami, jezery a lesy. VILAC vyrábí od roku 1911 dřevěné hračky ruku v ruce s tradiční výrobou, moderními trendy, přizpůsobivou ekonomií a důrazem na ekologii. Hračky jsou vyráběny ze dřeva pocházejícího z udržitelně obhospodařovaných lesů, respektujících biologickou rozmanitost a s velkým důrazem na technologie šetrné k životnímu prostředí. Pro dodávku dřeva upřednostňuje VILAC krátké trasy. Používá místní dřeviny a dbá na to, aby byl za každý pokácený strom vysazen nový. Protože dnes již nemůžeme ignorovat výzvy ekologických problémů, VILAC se zavázal k obraně naší planety. Řeka se přeci skládá z mnoha malých kapek. Proto VILAC pokračuje ve svých činnostech šetrných k životnímu prostředí.

 

VILAC také kráčí ve stopách starých soustružnických továren, které kdysi proslavily region: řemeslníky láskyplně soustružené, uhlazované, broušené, lakované a zdobené dřevo ve své dílně v pohoří Jura. Používá se buk, habr, olše nebo zimostráz z okolních francouzských lesů, toto dřevo zaručuje specifičnost a kvalitu výroby. Existuje tolik příběhů o těchto řemeslnících, kteří milují své řemeslo a kterým se jej podařilo předat dál. Ve skutečnosti se toho za posledních 110 let moc nezměnilo a to je docela uklidňující. Gesta jsou téměř stejná, hluk strojů, zvuky vyřezávání a lakování dřeva vytváří stejnou melodii. A především jsou v dílně stále cítit bukové dřevní štěpky, které připomenou dávné vzpomínky. Když nemá společnost ve Francii know-how na některé hračky, vyrábí je v zahraničí, kde na kvalitu uplatňuje stejné požadavky. Při výrobě odbourává používání všech plastových dílů kromě případů, kdy je to nezbytné pro bezpečnost dětí. A to platí i u obalů produktů. VILAC uplatňuje na výrobu hraček vysoké požadavky na kvalitu a bezpečnost jak ve Francii, tak v jiných zahraničních státech.

 

VILAC spolupracuje při výrobě hraček s talentovanými ilustrátory, umělci a designery, kteří vytváří dřevěné hračky s originálním designem a často i dekorativními prvky, které dodají nejen dětskému pokoji nádech autenticity a přirozenosti. Tito umělci a umělkyně přizpůsobují svůj vizuální svět tradičním dřevěným hračkám: popkultura s Keithem Haringem, poezie s Michelle Carlsund, retro s Ingelou P. Arrhenius, na detail citlivé oko Suzy Ultman a další. Každá generace v jejich výtvorech najde něco, nad čím by mohla žasnout. Společnost VILAC se stále rozvíjí a navazuje nové spolupráce, z nichž nejvýznamější je spolupráce s muzeem Orsay a muzeem Réunion des Musées Nationaux (RMN), Elysejským palácem – sídlem prezidentů francouzké republiky. Spolupracuje také s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara z České republiky. Dřevěné hračky VILAC jsou jedinečné, nadčasové, vždy trendy a dokáží okouzlit všechny generace. VILAC pomáhá utvářet dětskou představivost svými radostnými ilustracemi či designy a reinterpretací klasických hraček, které se jen tak neokoukají. V roce 2011 získala firma VILAC označení Entreprise du Patrimoine Vivant (Společnost s živým dědictvím): jedinečné vládní uznání excelence „ve francouzském stylu“ pro svou produktovou řadu Made in France. VILAC již 100 let propojuje děti s hračkami, které si oblíbí a váží si jich. A proč je děti tak milují? To zůstává tajemstvím firmy VILAC.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Hry motorické, vzdělávací, deskové, hlavolamy, knihy
Hmotnost: 1.5 kg
Materiál: dřevo
rozměr šachovnice: 30x30 cm
Barva: Design Ingela P. Arrhenius
věk: 6+